METEO. Timișoara: canicula pune stăpânire pe tot Banatul – cod portocaliu – duminică sunt anunțate temperaturi de 40 de grade și cod roșu în mai multe regiuni

Canicula pune stăpânire pe România. Banatul intră sub cod portocaliu, iar duminică sunt anunțate temperaturi de până la 40 de grade și cod roșu în mai multe regiuni

Caniculă extremă în România: Banatul, sub cod portocaliu, iar duminică temperaturile urcă până la 40 de grade

ANM a emis avertizări succesive de caniculă pentru perioada 26-29 iunie. Banatul intră sub cod portocaliu, iar duminică sunt prognozate temperaturi de până la 40 de grade și cod roșu în mai multe regiuni ale țării.

Administrația Națională de Meteorologie a emis o serie de avertizări succesive de caniculă, valabile în perioada 26-29 iunie, care vizează întreaga țară. Valul de căldură se va intensifica de la o zi la alta, iar meteorologii avertizează că acesta va continua și în primele zile ale lunii iulie.

Vineri, 26 iunie, între orele 10:00 și 27 iunie, ora 10:00, sudul Banatului se află sub cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, cu maxime între 30 și 34 de grade. În același interval, nordul Banatului intră sub cod portocaliu, unde sunt prognozate temperaturi de 33-37 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.

Sâmbătă, 27 iunie, întreg Banatul va intra sub cod portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat. Temperaturile vor continua să crească, iar în Câmpia de Vest maximele vor atinge 38-39 de grade. Nopțile vor deveni tropicale, cu minime între 17 și 22 de grade.

Cea mai severă avertizare este emisă pentru duminică, 28 iunie. Banatul rămâne sub cod portocaliu de caniculă intensă, cu temperaturi maxime cuprinse între 34 și 38 de grade, cele mai ridicate valori fiind așteptate în această regiune. Disconfortul termic va fi accentuat, iar nopțile vor rămâne tropicale.

În același timp, pentru Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei a fost emis un cod roșu de temperaturi extreme și disconfort termic deosebit de accentuat. Meteorologii avertizează că maximele vor ajunge la 39-40 de grade în Maramureș, Crișana și nord-vestul Transilvaniei, valori comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie.

Pe lângă avertizările cod galben, portocaliu și roșu, ANM a emis și o informare meteorologică valabilă în intervalul 26 iunie, ora 10:00 – 30 iunie, ora 21:00. Potrivit acesteia, valul de căldură se va extinde treptat în toată țara, iar de duminică va fi caniculă la nivel național. Temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 32 și 40 de grade, iar nopțile vor fi tropicale, cu minime între 18 și 25 de grade.

Meteorologii precizează că episodul de caniculă intensă nu se va încheia la începutul săptămânii viitoare, fiind estimat să persiste și în primele zile ale lunii iulie.

Recomandările noastre