Timiș: șapte școli din județ au boicotat simularea la Matematică – peste 200 de elevi afectați – protest față de măsurile de austeritate din Educație

Șapte unități de învățământ din județul Timiș au boicotat, marți, simularea Evaluării Naționale la Matematică, în contextul protestelor față de măsurile de austeritate din Educație.

Șapte școli din județul Timiș au refuzat să participe, marți, la simularea Evaluării Naționale la proba de Matematică, după ce au boicotat și proba de Limba Română, în semn de protest față de politicile guvernamentale din domeniul educației.

Potrivit datelor transmise de Inspectoratul Școlar Județean Timiș, decizia a afectat 222 de elevi de clasa a VIII-a.

Din totalul celor 5.494 de elevi așteptați la simulare, 4.961 au fost prezenți, în timp ce 311 au absentat. Informațiile au fost comunicate de Cosmin Hogea, inspector școlar general adjunct.

La nivelul județului, simularea este organizată în 131 de unități de învățământ, grupate în 47 de centre de examen. Pentru corectarea lucrărilor, în sistem digitalizat, sunt implicați aproximativ 300 de profesori evaluatori.

Reprezentanții sindicatelor din educație susțin că boicotul face parte dintr-o serie mai amplă de acțiuni de protest, iar în perioada următoare ar putea fi declanșat un referendum pentru grevă generală.

Simulările Evaluării Naționale continuă miercuri cu proba la Limba și literatura maternă, iar rezultatele vor fi comunicate în data de 30 martie.

Totodată, simulările pentru examenul de Bacalaureat sunt programate în perioada 23 – 26 martie, urmând ca rezultatele să fie afișate pe 16 aprilie.

În paralel, peste 100 de studenți din Timișoara au participat, în weekend, la un protest organizat în Piața Operei, pentru susținerea finanțării educației, în contextul reducerilor bugetare anunțate la nivel guvernamental.

Recomandările noastre