Viceprimarul Ruben Lațcău: Tot mai mulți timișoreni revin la transportul public. Călătoriile cu tramvaiul au crescut cu 20%
Ruben Lațcău: Călătoriile cu tramvaiul în Timișoara au crescut cu 20% față de anul trecut
Viceprimarul Ruben Lațcău afirmă că tot mai mulți timișoreni aleg transportul public. Numărul călătoriilor cu tramvaiul a depășit 1,1 milioane pe lună, cu 20% mai mult decât anul trecut.
Viceprimarul Timișoarei, Ruben Lațcău, susține că investițiile realizate în ultimii ani în transportul public încep să dea rezultate, chiar dacă sistemul se confruntă încă cu probleme precum întârzierile, infrastructura învechită și lipsa de personal.
Cu ocazia Zilei Transportului Public, marcată la 157 de ani de la prima călătorie cu tramvaiul tras de cai din Timișoara, o premieră în România, viceprimarul a făcut un bilanț al situației actuale.
„Nu suntem unde ne-am dori cu transportul public. Avem încă întârzieri, tronsoane cu linii foarte vechi care de dinainte de Revoluție nu au fost reparate. Încă ne lipsesc ceva șoferi și vatmani”, a declarat Ruben Lațcău.
Potrivit acestuia, după ani în care tot mai mulți locuitori au renunțat la transportul în comun, tendința începe să se inverseze.
„După ani de zile în care timișorenii au renunțat la transport public, avem semne clare că investițiile masive pe care le-am făcut în ultimii ani schimbă modul în care ne deplasăm. Tot mai mulți timișoreni revin la tramvaie, autobuze și troleibuze”, a afirmat viceprimarul.
Lațcău a precizat că tramvaiele au depășit pragul de 1,1 milioane de călătorii pe lună, ceea ce reprezintă o creștere de 20% față de aceeași perioadă a anului trecut. De asemenea, au crescut și încasările obținute din vânzarea biletelor.
Viceprimarul a amintit și principalele investiții aflate în derulare în domeniul mobilității urbane.
„Facem loc transportului public. Doar anul trecut am avut investiții de 500 de milioane de lei în mobilitate. Construim și Magistrala Verde, o nouă linie de tramvai de la Gară la Solventul, construim legături mai bune cu zona metropolitană, aducem noi tramvaie, troleibuze și autobuze”, a spus Ruben Lațcău.
Acesta a subliniat că modernizarea transportului public este un proces de durată.
„Mai avem mult de lucru – transportul public nu se schimbă peste noapte. Dar se schimbă”, a concluzionat viceprimarul Timișoarei.
