Timișoara: unul dintre cei mai mari interlopi din istoria orașului la un pas de moarte – Mircea Veraxa în stare gravă – “a fost unic“

Ionuț Nasleu, fost director al Piețe SA și fost consilier al primarului Nicolae Robu, a transmis un mesaj public despre Mircea Veraxa, unul dintre cele mai cunoscute personaje din lumea interlopă a Timișoarei, despre care afirmă că traversează o perioadă dificilă de sănătate, după ce ar fi suferit un AVC.

În mesajul său, Nasleu îl descrie pe Veraxa drept „o legendă”, susținând că acesta a fost un personaj respectat și temut, inclusiv de oameni din structurile de ordine publică.

Astăzi vreau să vă reamintesc de Mircea Veraxa. Pentru cei care știu cine este, nu mai e nevoie de multe explicații. Mircea a fost și rămâne o legendă. Un om cum rar s-a văzut. Se spunea despre el că putea scoate la interval și zece polițiști, și zece interlopi. Unul singur. A fost unic”, a transmis acesta.

Fostul consilier mai afirmă că Veraxa „trece printr-un moment greu” și spune că se roagă „ca Dumnezeu să-i dea putere și să-l țină în viață”.

În același mesaj, Nasleu evocă perioada în care activa în structurile de poliție, susținând că „chiar și colegii mei din Poliție, inclusiv cei de la mascați, îi purtau respect… și, da, și teamă”.

Mircea Veraxa nu a fost un nume făcut pe rețele sociale, pe TikTok sau din vorbe goale. A fost real. A fost trăit. A fost respectat. Și va rămâne un simbol”, a mai transmis acesta.

Recomandările noastre