Timișoara: noi amenajări de spații verzi pe Calea Aradului la fosta Pizza Poli – se plantează plante perene, arbuști și arbori

Horticultura SA Timișoara continuă lucrările de amenajare a spațiilor verzi în oraș, folosind plante perene, arbuști și arbori adaptați condițiilor climatice actuale.

În zona Calea Aradului – strada Pictor Ion Zaicu (fosta Pizza Poli) a fost demarat un proiect care urmărește crearea unui spațiu echilibrat, cu diversitate cromatică și durabil în timp. Lucrările au inclus curățarea și nivelarea terenului, delimitarea cu borduri de lemn și plantarea speciilor alese pentru rezistența la secetă și variații de temperatură.

Printre plantele și arborii introduși se numără Aronia melanocarpa, Prunus laurocerasus ‘Barabits’, Hydrangea paniculata ‘Pinky Winky’, Abelia chinensis, Magnolia, Acer și Liquidambar. Amenajările vizează menținerea unui microclimat favorabil, sprijinirea biodiversității locale și atragerea polenizatorilor, chiar și în perioadele mai calde.

Horticultura SA Timișoara anunță că astfel de proiecte vor continua și în alte zone ale orașului, pentru crearea de spații verzi durabile, adaptate noilor condiții climatice și menite să aducă un plus de prospețime mediului urban.

Recomandările noastre

Cele mai citite articole