Timișorenii sunt invitați vineri, 22 august 2025, între orele 17:00 – 19:00, la un eveniment inedit: finisajul expoziției OUT OF THE BOX II, desfășurat chiar în incinta Penitenciarului Timișoara.
Proiectul artistic, parte a programului #SpațiiPentruComunitate, a implicat peste 30 de persoane private de libertate și propune o experiență culturală cu puternic impact social.
Este pentru prima dată când publicul are acces liber într-un penitenciar pentru a descoperi lucrările create chiar în atelierul de artă al deținuților. Intrarea se face exclusiv pe baza cărții de identitate.
Expoziția reunește creațiile a 34 de persoane aflate în detenție, fiecare transmițând prin artă reflecțiile și transformările personale trăite în spatele gratiilor. Pentru acești oameni, proiectul a devenit o formă de exprimare autentică și o șansă de reconstrucție identitară, dar și un dialog deschis despre libertate, reabilitare și dreptul la a doua șansă.
Evenimentul va fi completat de două momente artistice speciale. Beck Corlan (Rebeca Samuelsson), compozitoare și interpretă recunoscută pentru versurile sale cu mesaj profund, va susține un recital alături de Johnny Kui, aducând sonorități ce îmbină Pop-Rock, R&B, Indie, Folk, Reggae, Soul și Funk. De asemenea, actrița Ana Maria Pandele-Andone va oferi un recital de poezie inspirat din textele lui Khalil Gibran, explorând teme universale precum frica, plăcerea, cunoașterea, binele și răul.
Organizatorii anunță că evenimentul de vineri va fi un moment de sărbătoare, în care arta va deveni puntea de legătură dintre comunitate și cei aflați în detenție.
