Plantele perene din jardinierele din Timișoara au trecut testul temperaturilor extreme. Horticultura: sunt un exemplu de bune practici

Primăria Timișoara și Horticultura au luat decizia ca din acest an în jardinierele din oraș să fie plantate plante perene.

Primul test important au fost temperaturile extrem de ridicate din ultima perioadă, iar cei de la societatea aflată în subordinea Consiliului Local susțin că planatele crescute în serele proprii sunt un exemplu de bune practici.

“Jardinierele și vazele din zona centrală a orașului sunt în continuare un exemplu de bune practici care combină frumosul cu utilul: plante crescute în serele proprii, combinații de plante perene cu anuale, eficiență de costuri și ușor de întreținut Ca estetică, ele au o compoziție dinamică, fără culori stridente care în timp crește și se dezvoltă natural, formând un volum multicolor și plin de viață“, arată cei de la Horticultura.

Timișoara: ploaie de sancțiuni acordate de Poliția Locală – 20 amenzi de 40.000 lei pentru lucrări neautorizate – 5 în valoare de 25.000 de lei pentru lucrări fără autorizație în zone de protecție – 8 în valoare de 8.000 de lei pentru publicitate ilegală – 6 în valoare de 7.000 de lei pentru șantiere

Polițiștii locali din cadrul Serviciului Disciplina în Construcții și Afișaj Stradal au acționat, în perioada 11.12.2023 – 15.12.2023, pentru verificarea și luarea de măsuri în cazul a 47 de sesizări…

Recomandările noastre