Timișoara: directorul Liceului Calderon critică reducerile de personal – școala pierde și un post de paznic: “sunt prea stupefiat și nervos pentru a spune ceva“

Conducerea Liceului Teoretic „Jean Louis Calderon” din Timișoara avertizează că reducerea unui post de paznic pune în pericol buna funcționare a instituției și siguranța elevilor.

Directorul unității de învățământ, Dan Ionici, și-a exprimat public nemulțumirea față de o adresă transmisă de Inspectoratul Școlar Județean Timiș, prin care școala este informată că un post vacant din categoria personalului nedidactic – cel de paznic – va fi diminuat din statul de funcții.

Mă uit cu stupefacție la o adresă a ISJ Timiș prin care suntem anunțați că un post de paznic vacant este diminuat din numărul de posturi de la nedidactic. Sunt prea stupefiat și nervos pentru a spune ceva. Siguranța copiilor din ambele clădiri depinde de acești paznici, iar reducerea postului ne va crea probleme deosebite”, afirmă directorul.

Acesta susține că postul a rămas vacant în urma interdicției privind organizarea de concursuri, măsură instituită la nivel guvernamental. ”Postul a fost vacant datorită acestui guvern care a interzis concursurile. Iar pe zona de siguranță a elevilor decidenții doar vorbesc… vorbe. Răspunderea este doar a mea”, declară Ionici.

În același context, directorul apreciază sprijinul municipalității: ”Avem noroc însă cu Primăria Timișoara, care înțelege mult mai bine cât de mult contează paza într-o școală.”

Liceul „Jean Louis Calderon” funcționează în două clădiri, iar conducerea subliniază că numărul personalului de pază este esențial pentru siguranța zilnică a sutelor de elevi care învață în instituție.

Recomandările noastre

Cele mai citite articole